2 Nisan 2020

Yavru Kedi Nasıl Beslenir? Yavru Kedilerin Gelişimi

Yavru Kedi Nasıl Beslenir

Yavru kedilerin doğumdan 1 yaşına kadar olan sürede beslenmeleri geri kalan yaşamlarının sağlıklı olmasını belirlemektedir. Bu 1 yıllık süre zarfında yavru kedilerin yüksek besin değerli yiyeceklerle beslenmesi ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması büyük önem arz etmektedir. Peki Yavru Kedi Nasıl Beslenir? Hangi besinler yavru kediler için daha sağlıklı?

Çok hızlı büyüyen yavru kediler, büyüme dönemi zarfında günde 4-5 öğün beslenmeleri gerekmektedir ayrıca yavru kedilerin sıcak bir ortamda tutulması gerekmektedir sebebi ise kendilerini ısıtacak tüy ve yağları henüz yoktur. Bu problemin çözülmesi açısından bir kedi evi veya kutu oluşturmalısınız.

Kedi evine veya kutusuna 3-4 saat arayla havluya sarılmış bir şekilde sıcak su konulmalı ve bulunduğu konumda ısı kaybının olmaması için kedi evinin ya da kutunun üstü battaniye ile örtülmelidir.

Yavru Kedi Gelişimi Hakkında Kısa Bilgiler

İlk Hafta: Yavru kedinin doğumundan 1 haftalık süre zarfında işitme, tat alma ve koku duyuları gelişmeye başlar. Gözleri kapalıdır.

İkinci Hafta: İkinci haftadan sonra kedimizin gözleri artık açıktır ve odaklanmaya başlamıştır. Yavru kediler bulundukları yuvayı koklamaya ve çevresini tanımaya başlar.

Üçüncü Hafta: Yavrular 3. Haftayla birlikte oyun oynamaya, sosyalleşmeye ve ayrıca dişlerini çıkarmaya başlar. Görme yeteneklerinde de hızlı bir artış görülür.

Dördüncü Hafta: 4. Haftada çevrelerini iyice araştırma yoluna giderler ve meraklıdırlar.

Beşinci Hafta: Beşinci hafta sonunda artık kedimizin bebek dişlerinin tamamı çıkmış ve artık yavaş yavaş kuru mama ile yemek yemeye başlayabilir duruma gelmiştir.

1 Aylık Yavru Kedi Nasıl Beslenir

Sıradan bir kedi yavrusunun 100 gr lık vücut ağırlığı için 30 ml süre ihtiyaçları vardır. Kedinizin gelişmesi istenilen seviyede değilse ek besinlerle besleme yoluna gidebilirsiniz.

  • 1 haftalığa kadar yeni doğmuş bir kedi yavrusunun beslenmesi 2-3 saat aralıklı olarak yapılması gerekir.
  • 2 Haftalığa ulaşan kedi yavruları en fazla 4-6 saatte bir beslenmelidir.
  • 3 haftalık veya daha büyük yaştaki yavrular ortalama 6-8 saat aralığında beslenmelidir.

Yavru Kediye Sütü Nasıl Vermek Gerekir?

Bir kedi biberonu işinizi görecektir. Kediler için özel biberonu petshoplardan alabilirsiniz.

Sütün ısı derecesi 30 – 35 derece olmalı ve kesinlikle süt ısıtılmadan verilmelidir ayrıca hazırladığınız mamanın taze durumda olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sütün ısısını istenilen seviyede olmasını sağlamak için cezve kullanabilirsiniz. Cezvenin içine su koyup ve sütle doldurduğunuz biberonu cezvenin içerisine yerleştirin. Su kaynadıktan sonra biberonun ısısına bakın ve yavru kedinize sütü verin.

Yavru Kediye Süt Verilmesi Ne Zaman Kesilmelidir?

Yavru kedinizin 6 hafta sonunda sütü bırakıp mama ile tanışması gerekir ayrıca yavru kediler en az 1 ay anne sütü ile beslenmelidir. Bu süre anneye ve yavruların durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Önerilen süre 1 ay anne sütü ile beslenmesidir.

Anne Kedinin yavru sayısı fazla ise yavru kedinin sütten kesilme süresi 2 aya kadar uzayabilmektedir zaten yavru kedinin dişlerinin çıkmasıyla beraber sütten kendisini kesecektir.

Anne Sütünün Mama ile desteklendiği zaman yavru kedilerin gelişimi artarak güçlenmektedir ayrıca yavru kedi kuru mamaya alışmaya başlayacak, kuru mama alışkanlığı kazanmış olacaktır.

Yavru Kediye Verilmesi Zararlı Besinler Nelerdir? Hangi Besinler Yavru Kedilere Verilmemeli?

Yavru Kediler sütten kesilmelerinden sonra doğuştan gelen anne sütü sindirme yeteneklerini kaybetmektedirler. Bu sebeplerden dolayı inek sütü verilmesi sakıncalı olmaktadır.

İnsanların tükettiği ev yemekleri kedi sağlığı açısından zararlı olabilmektedir.

Yavru Kedi Beslenme Tablosu, Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Yavru kedi beslenmek tablosu

 

”Kedime Hangi Oyuncakları Almalıyım” adlı yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: