2 Nisan 2020

Vatoz Balığı Bakımı ve Özellikleri

vatoz balığı bakımı ve özellikleri

Vatoz balığı akvaryum temizleyen balık olarak bilinir. Vatozların doğal yaşam alanları Güney Amerika olarak bilinmektedir. Cüce vatozlar karma akvaryumda beslenebilmektedirler. Cüce vatozların büyüklükleri 8-10 cm boyutuna ulaşabilmektedir.

Vatozlar genellikle cama yada taşlara yapışarak yaşamaktadır. Akvaryumdaki yosunların temizliğinde vatozların büyük etkisi bulunmaktadır. Çöpçü balıkları gibi akvaryumdaki artıklarla beslenirler. Vatoz balıkları barışçıl yapılarıyla bilinmektedir.

Vatoz Balığı Türleri

Akvaryumda beslenebilen vatoz balığı türleri şunlardır:

  • Cüce Vatoz
  • Leopar Vatoz
  • Bristlenose Vatoz

Vatoz Balığının Akvaryumunun Nasıl Olması Gerekir?

Vatoz balıklarının çeşitli türlere sahip olmaları sebebiyle uygun boyutlu bir akvaryum seçimi önemlidir. Vatozunuzun türü ve beslediğiniz balık sayısına göre akvaryum boyutunun seçimini yapmalısınız.

Vatoz balığı beslerken vatozlarınızın saklanabileceği çeşitli alanlar yaratmaya özen göstermelisiniz. Taşlar, mağaralar ve yosunların akvaryuma katılmasıyla vatoz balığının yaşam kalitesini arttırabilirsiniz.

Vatoz balığı için akvaryum suyu sıcaklığı 24-26 derece arasında olmalıdır. Suyun sıcaklık değişiminin vatoz balığını olumsuz etkilemesi sebebiyle su sıcaklığının devamlı olarak kontrol altında tutulması gereklidir. Suyun pH derecesi 5.8 – 7.8 arasında olmalıdır.

Vatoz Balığı Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Vatoz balıkları hem otçul hem de etçil beslenebilen balık türleri arasındadır. Sıklıkla akvaryumdaki yosunlarla beslense de yem ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

Vatoz balıkları ağız yapısı olarak düz ağızlı oldukları için dip yemi olarak adlandırılan dibe çöken yemler tercih edilmelidir. Yemin veriliş şekli olarak dikkat etmeniz gereken nokta ise; vatozlarınıza yem verirken, akvaryum ışığının ve ortam ışığının kapalı olduğu bir anda verilmesi gerektiğidir.

Yemlerin akvaryumdaki diğer balıkların farkına varmayacağı şekilde dibe çökmesi sağlanmalıdır yoksa yemleriniz vatozlarınıza ulaşmayabilir.

Yemlerin dışında ara sıra vatoz balığınıza salatalık ve kabak gibi sebzeleri de verebilirsiniz.

Vatoz balıkları tabiatları sebebiyle diğer balık türleriyle mücadele içine girmezler. Birçok balık türüyle rahatça yaşayabilmeleri mümkündür.

Vatoz balığını beslerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu diğer türlerin boyutlarının vatoz türünün boyutuyla eş değer olması gerektiğidir.

Vatoz Balıkları ve Üreme

Vatoz balığı için uygun akvaryum koşulları sağlanırsa üremesi çok kolay olacaktır. Akvaryum içerisinde mağara gibi oyukları sevmeleri sebebiyle vatozlar üremek için bu tür bölgeleri seçerler.

Sakin ve karanlık ortamlara yumurtalarını bırakmaktadırlar. Bıraktığı yumurtaları koruma görevini erkek vatoz sağlamaktadır. Yumurtlamadan 2-4 gün sonrasında yavru vatozlar ortaya çıkmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: