2 Nisan 2020

Tetra Balığı Bakımı ve Özellikleri

tetra balığı bakımı ve özellikleri

Tetra Balığı barışçıl balık türlerindendir. Akvaryumda kolayca beslenebilmektedir. Doğal yaşam alanı Amazon Nehri kıyılarıdır.

Tetra Balıkları türlerine göre boyu değişiklik gösterse de ortalama 2-7 cm boyutları arasındadır. Karma akvaryumlarda ortama uyum sağlamaları sebebiyle ideal bir balık cinsidir. Ayrıca sürüler halinde dolaşmayı severler.

Tetra Balığı Türleri

  • Hyphessobrycon bentosi
  • Hemigrammus rhodostomus
  • Hemigrammus rodwayi
  • Hemigrammus ocellifer

Tetra Balığı için Akvaryum Tercihi Nasıl Olmalı?

Tetra balıklarının sürüler halinde gezmeyi sevmeleri sebebiyle akvaryumunuzun büyük olması önem taşımaktadır. Tetra balıkları alınırken en az sekizli gruplar halinde alınması gerekir. Nedeni beslenmelerinin daha rahat olması açısındandır.

Tetra balıkları büyük balıklarla bir arada tutulmamalıdır bu durum tetra balıkları açısından tehlikeli olabilmektedir.

Tetra balıkları su değerlerine karşı çok hassas yapıdadırlar. Su sertliğinin düşük olmasını isterler. Bu sebeple suyun ph değerinin 7 civarında tutulması gerekmektedir. Su sıcaklığı ise 24 – 28 derece arasında olması gerekir.

Akvaryumda bitkilerin olması tetra balıkları için saklanacak yer sağlayacaktır bu da stresin önlenmesine olumlu etki yapmaktadır. Tetra balığı gençken ortama kolay uyum sağlamaktadır. Yetişkin tetralar ortama uyum sağlamakta güçlük çekebilmektedirler. Tetra balığı alacaksanız buna dikkat etmelisiniz.

Tetra balıkları hassas balıklar olarak bilinse de gerekli ortam sağlandığı takdirde ve iyi bakım yapıldığında uzun süre yaşayabilirler. Tetra balıklarının uzun yaşaması için akvaryum bakımı özenle durulması gereken bir konudur.

Tetra Balıklarında Üreme

Tetra balığı yumurtayla çoğalan balık türlerindendir. Bitkili bir akvaryumda beslenmeleri, üremeleri açısından kolaylaştırıcı noktalardan biridir. Bununla birlikte su ısılarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aynı akvaryumda bulunan diğer balıklar yumurtalara zarar verebileceği için üreme dönemlerinde diğer balık türlerinden ayrı tutulması önerilmektedir. Ayrı tutulan Tetra balıkları için uygun koşulların sağlanması önemlidir. Ayrıca yavru tetralar yumurtadan çıktıktan sonra dişi tetralarla aynı ortama bırakılmamalıdır nedeni dişi tetraların yavru tetralara zarar verebilme ihtimalidir.

Yavru tetralar 15 ay kadar süreden sonra yetişkin hale gelirler. Yavru tetraların beslenmesinin sık ve az az yapılması gerekir.

Tetra Balığının Beslenmesi

Akvaryumda bakılan tetra balıklarının çoğu etobur oldukları için hayvansal gıdalarla beslenmeleri yaşamaları açısından daha uygundur.

Tetraların ağız yapıları yüzeyden ve dipten yem yemeye uygun değildir. En rahat beslenme yolu dibe çok hızlı batmayacak şekilde olan ve ağızlarına sığacak taneli yemlerdir.

Pul yemler tetra balıkları için pek uygun değildir. Fazla iri olan dip yemleri tetra balıkları için verilmemesi gereken yemlerdendir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise suyun bozulmaması için yemlemenin yavaş yavaş olması gerektiğidir ve dipte yem birikmesi meydana getirilmemelidir.

Ara sıra bitkisel yemleme yapılmalı ve su piresi gibi canlı yemler ihmal edilmemelidir.

Tropikal balıklar gibi günde 2 defa beslenmesi ideal bir tercih olacaktır. Bitkisel yemleri ara sıra vermeniz gelişimleri açısından faydalı bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: