2 Nisan 2020

Tavşan Bakımı Hakkında Detaylı Bilgiler

Tavşan alırken nelere dikkat edilmeli

Tavşan bakımı hakkında bilgi sahibi misiniz? Tavşan alırken nelere dikkat etmeli? Tavşan hangi besinlerle beslenmelidir?

Tavşan bakımı kolay olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bazı noktalarda bulunmaktadır..

Tavşanlar, çok sevimli olmalarının yanı sıra sevgiye karşılık veren hayvanlardır. Ailenin bir parçası olarak hareket edebilirler fakat hassas canlılar oldukları için çocuklar için değil yetişkin ve gençlere uygun dostlardır.

Tavşanlar, sosyal canlılardır ve çift yaşamayı severler. Çeşitli hayvan ırklarında olduğu gibi arkadaş canlısı melez türleri de bulunmaktadır. Uzun tüylü olan tavşanlar daha hızlı kirlendikleri için günlük temizlik ihtiyacı duyarlar.

Tavşanlar evin içerisinde ya da dışarıda yaşayabilirler fakat onları evde beslemek isteyenlerin güvenliklerini sağlamak için daha özenli olmaları gerekmektedir. Örneğin açıkta bulunan elektrik kablolarını ortadan kaldırmalı ve zehirli olabilecek ev bitkilerinin olmaması gerekmektedir.

Tavşanların rahatça doğal davranışlar sergileyebilmeleri sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple rahatça oynayabilecekleri bir yerde olmaları gerekir.

Tavşan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tavşan almak için en uygun zaman, 6-8 haftalıkken yani sütten kesildikleri zamandır ayrıca bir tavşan başka bir hayvanla aynı yerde kesinlikle bulunmaması gerekir.

Tavşan için Yaşama Alanı: Barınak ve Bahçe

Bahçede tutulan tavşanlar için büyük yada  küçük tavşanlar içinde en az kulübe boyutları 90 cm yüksekliğinde 183 cm’ e 90 cm taban boyutlarında olmalıdır.

Tavşanlar için en iyi yaşam alanı çitle çevrili geniş toprak alanlarıdır. Bu şekildeki bir alanda tavşanlar rahatça koşabilir. Küçük boyutlu alanlarda veya dar alanlarda tutuldukları zaman kötü huylu hâle gelebilmektedirler. Tavşanların davranış değişikliklerinde yaşam alanları gözden geçirilmeli ve mutlaka veteriner tavsiyesi alınmalıdır.

Kulübe alanının doğrudan güneş ışığından, yağmurdan ve güçlü rüzgarlardan korunmuş olması ve gölgeli bir alanda bulunması gerekir. Bahçe tavşanları için kış aylarında daha fazla koruma sağlanmalı ayrıca yırtıcı kuş, kedi ve köpek saldırılarından korunması için tavşan bakan kişinin tedbirli olması gerekmektedir.

rabbits_banner

Tavşanların Yaşadığı Alan

Tavşanların rahat edebilmesi için en iyi yatak tipi torbalanmış, temiz  samandır. Tavşanın yatağı düzenli olarak kontrol edilmeli ve kirlenmiş ise yatağın atılması gerekir. Sıcak havalarda da özel olarak dikkat etmek gerekir. Yaz aylarında sineklerin yumurtalarını bırakması sonucunda ortaya çıkan kurtçukların, tavşanın tüylerine ve kulak gibi vücut boşluklarına yerleşmesi, tavşanlar için ölümcül olabilmektedir bu durumun bir diğer adı da sinek vurgunudur.

Tavşan Bakımı : Tavşanların Beslenmesi

Tavşanların beslenmesinin temelinde saman bulunmaktadır. Bununla birlikte taze sebze de verilebilir. Tahıl esaslı besinlerin mineral değerinin düşük, şeker oranının yüksek olduğunu bilmelisiniz. Tavşanlara böyle besinler verilmemelidir. Tavşanların saman dışında en çok sevdiği ek besinler havuç, ıspanak, brokoli, karahindiba, elma, su teresi ve kerevizdir. Tavşanlara yeni kesilmiş çimen vermekten sakının çünkü bu besin ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Tavşanın içme suyu her daim temiz olmalı ve günlük olarak değiştirilmelidir.

Tavşan Bakımı Hakkında: Tavşanların Sağlık Kontrolü ve Aşılar

Sağlıklı bir tavşan canlı ve uyanıktır. Tavşanın görünümünde ya da davranışlarındaki değişikliler gözlenmeli ve dikkat edilmelidir. Tavşanlarda görülen olumsuz sağlık belirtileri arasında göz, burun akıntıları, kulaklarının içinde pullu lekelenme, şişlik oluşumu, ishal bulunmaktadır. Tavşanlarda diş problemleri yaygın olarak görülür. Tavşanların özellikle belirgin bir neden olmaksızın kilo verdikleri zaman ön ve arka dişleri kontrol edilmelidir.  Tüm tavşanlar ölümcül hastalıklara , miksomatoza vb. durumlara karşı düzenli olarak aşılanmalıdır. Unutulmamalıdır ki aşılar evcil hayvanların sağlıklı kalmasının temel şartıdır bu konuda veteriner aşıların ne sıklıkla yapılması gerektiği konusunda bilgi verecek kişidir.

Tavşan Bakımı : Tavşanlarda Parazit Durumu

Tavşanların sağlığını bozabilecek çeşitli parazitler vardır. Bunlardan en tehlikelisi sinir sistemini enfekte eden mikroskobik bir organizma olan ‘E. Kunikuli’ adlı parazittir. Enfeksiyon idrar sebebiyle yayılmaktadır. Tavşanlar idrar değmiş olan besinleri yediklerinde bu parazit durumu oluşabilmektedir. Enfeksiyon kapmış olan tavşanların hepsinde aynı belirtileri göstermeyebilir. Bazılarında göz problemleri oluşabilir bazılarında ayakları üzerinde duramaz hale getirebilir. Teşhis ancak kan testleri yapılarak konulabilir.

Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi

Tavşanlarda tuvalet eğitimi konusunda bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: