2 Nisan 2020

Tavşan Bakımı Hakkında Detaylı Bilgiler ve Tuvalet Eğitimi

rabbits

Tavşan bakımı her ne kadar kolay olsa da tavşanınızın bakımı konusunda vereceğimiz detaylı  bilgileri dikkate almanızı öneririz.

Tavşanların Uykusu

Geceleri aktif şekilde yaşayan tavşanlar sıklıkla gece ve sabahın ilk saatlerinde beslenmektedir. Gündüzleri ise genellikle uyurlar.

Tavşanlar Neden Kemirir?

Kemirme davranışı tavşanlar için zorunlu bir durumdur. Günün büyük bölümünü kemireceği malzeme arayışı ve kemirmekle geçirir. Kemireceği bir tür eşya ile onların rahatlamasına katkı sağlayabilir ve evinizdeki eşyalardan uzakta tutmayı sağlayabilirsiniz.

Evde Tavşan Bakımı Hakkında Detaylı Bilgiler ve Öneriler

1 – Tavşanınız için bir alan meydana getirin

Evinizi onun için güvenli duruma getirerek, onu tamamen serbest bırakabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise tavşan kafesi kullanmaktır. Eğer tercihinizi kafesten yana kullanacaksanız, tavşanınızın rahat hareket edebilmesi için kafesin büyük olmasına özen göstermelisiniz ve her gün birkaç saat kafes dışına çıkarıp serbestçe vakit geçirmesini sağlamalısınız.

2 – Tavşanınız için evinizi güvenli duruma getirin

Tavşanlar keşfe çıkıp, etrafta koşturmak için geniş alanda hareket etmeye ihtiyaç duyar. Hem tavşanınızı hem de eşyalarınızın güvenliği için işte önerilerimiz;

  • Kablolarınızın tavşanınızın ulaşabileceği yerlerde olmamasına özen gösterin ya da sağlam bir malzeme ile kaplatın.
  • Koltuk ve yatak altlarına girip kemirmesinin önüne geçmek için buraları kapatın.
  • Süpürgeliklerin kemirilmesinin önüne geçmek için plastik bir koruyucuyla kaplatın.
3 – Her zaman Taze Saman

Tavşanlar için saman çok önemli bir besin kaynağıdır ve bu yiyeceğe diledikleri zaman ulaşmak isterler. Büyük bir saman yemliği ile tavşanınızın rahatça yeme ihtiyacını karşılamanıza hem de samanların temiz ve kuru kalmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak tüketmesi için mama kabında her zaman yem, taze yeşillik ve su bulundurun.

4 – Tavşanınıza Eğlenceli Ortam Sağlayın

Tavşanlar çok sıkılgan canlılardır. Hareket etmek için geniş alan ve zihinlerini meşgul edebilecek oyunlara ihtiyaç duymaktadırlar. Tavşanınızın rahat edebilmesi için karton kutular işinizi görecektir. Hem kartonu kemirerek, kemirme ihtiyacını giderebilir. Bunun yanında sessiz bir alana ihtiyaç duydukları zaman burada kolayca vakit geçirebilirler.

5 – Tavşanlar Yıkanmazlar

Tavşanlar doğası gereği yıkanmazlar. Bedenleri hassas ve soğuğa dayanıksızdır. Tavşanınızı yıkama durumunda hassas olan bedeni etkilenecek ve üşüyecektir. Bu durum ciddi sağlık probleminin oluşmasına neden olabilir. Tavşanların temizlenmesi havlu ya da ıslak bez ile yapılması gerekir. Tavşanınızın tüylerinde kirlenme durumunda tavşanınızın iyice kurutacak şekilde tüylerini hafif nemli bir bez ile silebilirsiniz.

6 – Tavşanınızın veteriner kontrolünü ihmal etmeyin

Tavşanlar av hayvanları olması sebebiyle herhangi bir hastalık durumunda gizlenme eğilimi göstermektedirler. Tavşanınızın düzenli şekilde yemek yediğinden, su içtiğinden ve tuvalet yapma durumundan emin olmalısınız.  Eğer bu davranışlarında bir değişiklik fark ettiğinizde derhal veteriner hekime müracaat etmeniz gerekir.

Sadece hastalık durumunda değil tavşanınızın genel sağlık durumu hakkında bilgi almak içinde onu veteriner hekime düzenli olarak götürmelisiniz.

Tavşanlarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Tavşan bakımı kolay olmasına rağmen tuvalet eğitimi konusunda birçok hayvan sever sorun yaşamaktadır.

Tavşan bakımında en önemli konuların başında temizlik gelmektedir. Kafesi temiz tutmak, talaşların altına serilen gazete kağıdı ya da karton her gün değiştirilmesi gerekir.

Tavşan tuvaletini sıklıkla aynı yere yapar. Tavşanın tuvalet eğitimini sağlamak için kafesin içerisine ufak bir kap koyun ve içine kağıt havlu ya da gazete yerleştirin. Sonrasında kafesteki idrarından gazeteye birkaç damla aktarın.  Zamanla bunu tekrar ederek tavşanın alışmasını sağlayabilirsiniz fakat sabırlı olmanız gerekmektedir. Tavşanlar, ürkek ve strese karşı dayanıksız oldukları için kızarsanız strese girmekte ve dışkılama yapmaktadırlar. Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda sabırla hareket ederseniz 3 ay içerisinde tuvalet alışkanlığı kazanacaktır. Sonrasında kabı başka bir yere katsanız bile tuvaletini sadece kaba yapacaktır.

1 thought on “Tavşan Bakımı Hakkında Detaylı Bilgiler ve Tuvalet Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: