2 Nisan 2020

Soğuk Havalarda Köpek Bakımı ve Bilmeniz Gerekenler

Soğuk Havalarda Köpeklerin Bakımı

Soğuk havalarda köpek bakımı nasıl yapılır? Köpeğinizin sağlıklı bir şekilde kışı geçirmesi için almanız gereken önlemlerin olduğunu biliyor muydunuz?

Kış gelmeden köpeğinizi veteriner hekime götürerek muayenesini yaptırıp, herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Köpeğinizin kış ayını sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için bazı önerilerimiz var. Ağır ve keçeleşmiş tüyler, köpeğinizin derisini aşırı soğuklara karşı koruyamaz. Eğer köpeğiniz dışarıda bulunuyor veya dışarıda çok zaman geçiriyor ise patilerini ve kulaklarını donma ihtimaline karşı düzenli aralıklarla kontrol edin.

Soğuk havalar için ayak tabanları arasında bulunan tüylerin kesilmiş olması önemlidir. Nedeni ayak parmakları arasında buzların birikmesinin önüne geçmek içindir.

Soğuk Havalarda Köpek Bakımı: Dış Mekan Etkinlikleri

Köpeğinizin hem kilo almasını engellemek hemde stresli olmasının önüne geçmek için uygun bir egzersiz rutini uygulanması önemlidir. Özellikle yavru köpekler, uygun egzersiz yapmazlarsa, var olan enerjilerini atamazlarsa bu durum köpeğiniz de bazı davranış problemlerine neden olabilir. Bu problemler arasında aşırı havlama, kazma, çiğneme, ısırma vb. problemler bulunur.

Köpeğinizle doğayı keşfederek onun açısından dış mekan gezilerini daha keyifli hale getirebilirsiniz..

Farklı yürüyüş parkuru bile köpeğinizin yeni görsel uyaranlara maruz kalıp, onun duyularının canlanmasını sağlayabilir. Önemli olan kış aylarında köpeğinizin aktif kalmasını sağlamaktır.

Aktivite Seviyesine ve Vücut Tipine Göre Beslenme

Genel bir kural olarak genç köpekler ve yavru köpekler daha fazla kalori harcamaktadır. Bu sebeple enerji ihtiyaçları daha yüksektir. Enerji ihtiyaçlarının karşılanması için yüksek protein ve yağ içeren besinler tercih edin. Yaşı ilerlemiş ve daha az aktif olan köpeklerin enerji ihtiyacı düşüktür. Buna bağlı olarak besinler vermek gerekir.

Soğuk Havalarda Köpeğiniz İçin Alabileceğiniz Önlemler

Köpeğiniz soğuk havadan kaynaklı olumsuz durumlara sizden daha hassas yapıdadır.

Bazı kısa tüylü köpek ırkları, küçük köpekler ve yaşlı köpekler bir kazak ya da yeleğin sağlayacağı ilave sıcaklığa ihtiyaç duyabilir.

Su geçirmeyen kumaştan yapılmış ve hayvanın vücuduna sıkı bir şekilde oturan bir giysinin aynı zamanda kumaş ile gövde arasında sıcak hava dolaşımına izin vermesi de önemlidir.

Köpeğinizin kışın soğuğundan etkilendiğine dair bir belirti görmeniz de önemlidir. Bu belirtiler arasında gözle görülür titreme, ayaklarını sürekli yerden kaldırma, sinme ya da sürekli olarak içeri girmeye çalışması sayılabilir. Şu ana kuralı unutmayın hava sizin için soğuk olduğu zaman evcil hayvanınız için de soğuktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: