2 Nisan 2020

Pomeranian Köpeği Bakımı ve Özellikleri

Pomeranian bakımı ve özellikleri

En küçük köpek cinsleri arasında olan ve kısaltılmış adı Pom olan Pomeranian cinsi köpekler çok sevimli bir görünüşe sahiptir. Pomeranian adını ait olduğu bölge olan Pomeranya’dan almaktadır. Pomeranya ise günümüz Polonya ve Almanya bölgelerine denk gelmektedir. Köpek cinsleri arasında küçük fakat sağlam olan Pomeranianların ortalama boyları 13-28 cm arasındadır. Pomeranianların ağırlıkları 1.9 ile 3.5 kilogram arasında değişmektedir.

Pomeranian cinsi köpeklerin farklı kürk renkleri bulunmaktadır. Turuncu, Kırmızı, Mavi, Siyah ve kahverengi renkli kürkleri olabilmektedir.

Pomeranian Cinsi Köpeklerin Özellikleri

Pomeranianların en bilinen özelliklerinden biri inatçı yapıda olmalarıdır. Pomeranian cinsi köpekler zeki, canlı ve dışa dönük olmalarının yanı sıra inatçı bir karaktere de sahiptirler. Pom köpekleri ortama kolay adapte olmalarının yanı sıra diğer köpeklere karşı agresif tavır sergileyebilmektedir. Bunun yanında Pomeranian cinsi köpeklerin çocuklarla hiç anlaşamamaları da söz konusudur. İnsanlara sevgi dolu olmalarının yanı sıra yabancılara karşı farklı tavır sergileyip şüpheci yaklaşırlar. Pomeranian köpekleri her ne kadar bu özellikleriyle tanınsa da genel olarak bahsettiğimiz bu konular her Pomeranian cinsinin karakteri için geçerli değildir.

Pomeranian Bakımı

Pomeranianların bakımı oldukça kolaydır, yapmanız gereken şey düzenli olarak uzun ve sık tüylerini taramaktır. Bunların dışında düzenli veteriner kontrolü, tırnaklarının kesilmesi ve kulaklarını temizletmek gibi durumları da unutmamak gerekir.

Pomeranianların Beslenmesi

Küçük yavru pomeranianların beslenmesinde 28 gr kadar mama verilmelidir. Başlangıçta ( 1 ay kadar ) besinde herhangi bir değişiklik yapılmaması gerekir. Nedeni; aniden farklı bir yiyecek çeşidi verilmesi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu cins köpeklerde görülebilen besin alerjisi ya da mamadan hoşlanmama durumu göz önüne alındığında farklı tür mamalar denenerek en uygununu bulma yoluna gidebilirsiniz.

Pomeranianların Yaşam Süresi ve Hastalıklar

Safkan köpek cinsleri gibi Pomeranianlar da birçok hastalığa genetik yatkınlık taşımaktadır. Ortalama yaşam süreleri 12-16 yıl arasındadır.

Bu minik köpeklerde görülebilen sağlık sorunları sırasıyla şu şekildedir:

  • Traje Çökmesi ( Özellikle küçük köpeklerde görülme olasılığı yüksektir)
  • Legg Calve Perthes adlı kalça problemi
  • Progresif Retina Atropisi (Bir çeşit göz hastalığı)
  • Diş eti ve diş sorunları
  • Hipoglisemi ( Küçük köpek cinsleri arasında yaygın görülmektedir. Düşük kan seviyesi anlamına gelir)
  • Obezite

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: