2 Nisan 2020

Maltese Terrier Bakımı ve Sahipleneceklere Öneriler

maltese terrier bakımı,

Maltese Terrier(Malta Köpeği) Özellikleri

Maltese Terrier ismiyle bilinen köpeklerin diğer adı Malta Köpeğidir. Maltese Terrier cinsi köpeklerde alt kürk yoktur ve kıvırcık tüyler bulunmamaktadır. Malta cinsi köpeklerin tüyleri toplam 22-23 cm ‘e kadar uzanabilmektedir. Kulakları aşağı doğru sarkık ve uzundur. Yuvarlak ve koyu renk gözleri bulunmaktadır. Alınları belirgin ve burunları siyahtır.

Hiperaktif bir yapıda olan Malta Köpekleri yavruyken günde 18-20 saat kadar uyuyabilirler. Büyümeleriyle doğru orantılı olarak uyuma sürelerinde azalma görülür. Yetişkin maltese terrier köpekleri 12-14 saat arasını uykuyla geçirirler. Uykularını alamadıklarında huysuzluk haline bürünebilirler.

Malta Köpeğinizin Uykusunu Alabilmesi için Öneriler;

  • Maltese Terrier köpeğiniz varsa uyuyacağı yerin sıcaklığının 25 derece ve üzerinde olmasına özen gösterin.
  • Köpek yatağının yumuşak olması da uyumaları için önemli bir kriterdir.
  • Köpek yatağının yanı başında sevdiği bir köpek oyuncağı bulundurmanız da onun kendisini iyi hissetmesini sağlar.

Malta Köpeği Diş Bakımı

Her köpek için önemli olduğu gibi Maltese Terrier cinsi köpeklerinin de düzenli olarak dişlerinin fırçalanması önerilmektedir. Diş sorunlarına eğilimli oldukları için köpekleri yalnızca yumuşak yiyeceklerle beslemek doğru değildir. Kuru ve yumuşak mama karışımı beslenme stili önerilmektedir. Kısacası yiyecekleri besinlerin ne sert ne de yumuşak olması gerekir.

Malta Köpekleri 3 haftalık olduğunda süt dişleri çıkmaya başlar. 2 aylık süreyi geçince tüm dişleri çıkmış olur. 28 adet olan süt dişleri özenle fırçalanmalı ve köpek diş fırçası, macunu kullanılması gerekmektedir.

Maltese Terrier Cinsi Köpeklerde Göz Temizliği

Malta Köpeklerinde sıkça rastlanılan gözlerinden sıvı akma sorununun çözümü için gözlerinden akan sıvının dikkatli olarak temizlenmesi gerekir. Temizlenmediği durumlarda göz ve çevresinde lekeler meydana gelebilir. Bu durum hem görüntü hem de köpeğinizin sağlığı açısından sorun teşkil edebilir.

Malta  Köpekleri için Göz Temizliği

·Köpeğinizin gözlerinde leke oluşumunun önüne geçmek için gözlerini günlük olarak ılık su ile temizlemeyi ihmal etmeyin ve çapakları steril bir pamuk yardımıyla silin.

·Köpeğinize mineral değeri yüksek olmayan hazır sulardan içirebilirsiniz. Böylece mineral değerinin köpeğinizin gözlerinde lekelenme oluşturmasının önüne geçmiş olursunuz. Köpeğiniz için şişelenmiş ya da arıtılmış su kullanabilirsiniz.

·Köpeğiniz için mama kabı ve su kabının cam yada seramikten yapılmış olanlarından kullanmanız gerekir. Plastik kaplar yerine seramik ve cam kaplar daha sağlıklıdır.

·Köpeğinizin mama ve su kaplarının temizliğine özen göstermelisiniz. Kullandığınız kabın temizliği ve yenilen köpek mamasının temizliği gözde enfeksiyon oluşmasının önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: