2 Nisan 2020

Köpeğinize Verebileceğiniz Kemik Türleri Nelerdir?

Köpeğinize Verebileceğiniz Kemik Türleri Nelerdir

Bazı kemik türleri köpeğinizde ciddi bağırsak delinmelerine sebep olabilmektedir. Ancak sorun oluşturmayan kemiklerin ısırılması hem ekstra besin hem de köpeklerin eğlenmesini sağlayabilir. Peki Köpeğinize Verebileceğiniz Kemik Türleri Nelerdir?

Köpeğinize Kemik Verebilir misiniz?

Köpeklere kemik verilmesi tartışmalı bir konudur. Bir grup kemik yiyen evcil hayvanınızın ölebileceğini savunurken bir diğer grup köpeklere diş sağlığı açısından iyi geldiğini ve kemik iliğinin içeriğindeki besinlerin yararlı olduğunu söyler.

İddialara bakılacak olursa şayet köpekler kemik yiyen kurtlardan geldiyse o zaman köpekler neden kemik ile beslenmesin?

Kurtların avlarını hiçbir şey bırakmadan tamamen yedikleri bilinir. Bazı durumlarda ise derileri bile yedikleri görülür. Bu sebeple teoriye dayanarak köpeğinize kemik verebilirsiniz.

Peki köpeklerin kemik ile beslenmesinin zararlı olacağını söyleyenler ne gibi iddialardan dolayı bu fikri ortaya atmışlar:

  • Kurtlar ile köpeklerin pek çok ortak noktaları olsa da köpekler evcilleştirme süreciyle kurtlardan ayrılır. Bu sebeple evcilleştirilen köpekler yaban hayattaki besinlere ihtiyaç duymazlar.
  • Kurtlar kemiğin sebep olduğu iç organ hasarından korunaklı, muaf değillerdir. Tek sorun ise bunu gözlemleme durumunun olmamasıdır. Hayvan uzmanları, kemiklerin hayvanlarda büyük hasarlara sebep olabileceğini hatta nefes yollarının tıkanmasına ya da hayati organlarının delinmesine kadar zararlar ortaya çıkabileceğini söylerler.

Köpeğinize Verebileceğiniz Kemik Türleri Nelerdir

Peki Köpeğinize Verebileceğiniz Kemik Türleri Nelerdir?

Ördek Boynu Kemikleri

Bu kemik türü yüksek besin değeri içerdiğinden ve evcil hayvanlar için tehlikesi bulunmadığından tercih edilmektedir. Kıkırdak ve kemik iliği içeriğindeki besleyici öğeler sayesinde tavsiye edilir. Bu kemik türünün tavuk veya hindi kemiği olmadığını unutmayınız.

Sığır Kemikleri

İneklerde bulunan bazı kemikler hayvanınız için yararlı olabilmektedir. Örneğin uyluk kemiği ve dizler çok miktarda kıkırdak barındırırlar ve ayrıca hayvanınızın keyif alacağı bir miktar et barındırır.

Tavuk Kemiği

Tavuk kemikleri küçük boyutlarından ve kolayca parçalara ayrıldıklarından onlara çok daha dikkat etmeniz gerekir. Köpeğinize bu tip bir kemik vermeden önce veterinerinize danışmanız gerekir. Eğer köpeğinize tavuk kemiği verecek olursanız daha büyük kemikleri seçin ve hayvanınızın bağırsaklarına zarar verebilecek bir kesik uç olmadığından emin olun.

Kuzu Kemikleri

Tavuk Kemiğinde olduğu gibi kuzu kemikleri de büyük olarak verilmelidir. Ayrıca köpeğinize kemik verecekseniz bu kemiklerin çiğ ve asla pişmemiş olması gerektiğini unutmamalısınız.

”Köpeklerin Yememesi Gereken Besinler” yazımıza gitmek için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: