2 Nisan 2020

Kedim Kanser Hastası mı? Kedilerde Kanser Belirtileri

Kedilerde kanser belirtileri

Kanser, kediler açısından tüm hastalıkların en ölümcül şekilde olanıdır. Bu sebeple ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyidir. Kediniz eğer kanser hastalığına yakalandıysa radyasyon, kemoterapi tedavisi ve cerrahi tedavi gibi yoğun tedavilere hazırlıklı olmalısınız. Kanser hücreleri hiç durmaksızın çoğalır ve anormal şekilde büyür. Kedinizin hangi kanser türüne yakalandığını saptayarak kanser hastalığının daha kötüye gitmesinin önüne geçebilirsiniz. Peki  kedilerde kanser hastalığının belirtileri nelerdir?

Kanser, kedilerde ölüm nedenlerinin en başında yer alır. Her beş kediden birinin kanser hastalığına yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple kedimizin sağlığına dikkat etmek iyi bir önlem olarak karşımıza çıkar.

Kedilerde En Sık Görülen Kanser Türleri

  • Lenfoma, kedilerde en çok görülen kanser çeşididir. Tümör, bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfosit ismi verilen beyaz bir hücre ile başlar. Birden çok yerde görülebilir. Göğüs boşluğu, Lenf Düğümleri, Sindirim Sistemi, Burun Boşluğu ve Sinir Sistemi.
  • Skuamöz Hücreli Karsinom (SCC) veya yassı hücreli karsinom cildi etkiler. Güneşe maruz kalan kedilerde güneşten dolayı gelişebilir. Tümör sıklıkla burun veya kulaklardadır. Belli yaraların düzgün iyileşmediğini fark edebilirsiniz. Bu kanser türü genellikle yayılmamaktadır.
  • Meme Kanseri: Meme bezlerini etkilemektedir. Genellikle dişi kedilerde görülen bir kanser çeşididir. Belirtileri şişlik ve iltihaplanmadır. Akciğerlere ve lenf bezlerine yayılabilmektedir.

Kedinizin kanser hastalığı tümör henüz büyümemişken ve henüz bir yere yayılmamışken tedavi altına alınırsa iyileşme ihtimali o kadar yüksek olur. Tümörün erken teşhisi ve küçük bir haldeyken fark edilmesi tümörden kurtulmak için önemlidir.

Kedilerde Kanser Belirtileri

  • İyileşmeyen Yaralar

Kedinizin vücudunda tedavi edildiği halde geçmek bilmeyen yaralar kedinizin cilt kanseri başta olmak üzere kansere yakalandığının habercisi olabilir. Bu sebeple kedinizin vücudunda aniden çıkan bir yara varsa ve iyileşmiyorsa vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanız gerekir.

  • Kedilerde Burun Kanaması

Kedinizde aniden ve sık sık burun kanaması görülüyorsa tehlikeli bir durum var demektir. Bununla birlikte kediniz herhangi bir travma geçirmeden burnu kanıyorsa ve bu kanama tekrarlıyorsa kedinizde burun içi bir tümör veya diğer kanser türlerinin belirtisi olabilir. Vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekir.

  • Kedilerde Yumrular ve Şişlik

Kedilerde kanser belirtilerinin bir çeşidi de vücutlarında herhangi bir yerinde çıkan şişlik ve yumrulardır. Kedinizin herhangi bir bölgesinde şişlik veya yumru görürseniz vakit kaybetmeden hemen bir veterinere göstermeniz gerekir.

  • Kedilerde İştah Kaybı

İştah kaybı eğer uzun süreli ise bu durumda kedilerde kanserin belirtisi olabilmektedir. Bununla birlikte ciddi kilo kayıplarının meydana gelmesi de kanser belirtileri arasında yer almaktadır.

  • Kedilerde Aşırı Ağız Koksu

Kedilerde sıkça rastlanan kanser türlerinden olan ağız içi kanserinin önemli belirtilerinde biri aşırı ağız kokusudur. Bununla birlikte salya akıntısı ve yemek yemede zorluk da bu hastalığın belirtileri arasındadır.

”Kedilerde Diyabet Hastalığı Belirtileri” adlı yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: