2 Nisan 2020

Kedim Diyabet Hastası mı? Kedilerde Diyabet Nedir?

kedilerde diyabet hastalığı kedim diyabet hastası mı

Kedinizde yemek yememe, kusma, kilo kaybı, tüy dökme ve idrar bırakma gibi durumlar bulunuyorsa büyük ihtimalle sorun kedinizin diyabet hastalığına yakalanmasından kaynaklıdır. Peki kedilerde diyabet nedir? Tedavisi var mıdır? Kedilerde Diyabetin Belirtileri nelerdir?

Diyabet kedilerde hipertiroidle birlikte en sık görülen hastalıklardandır. İnsanlardaki gibi insülin hormonu yani şekeri dengeleyen hormonu vücudun salgılamamasından kaynaklı olarak bu sorun görülür.

Kedilerde diyabet hastalığına yakalanan kedilerin %80’ninin Tip 2 diyabete sahip olduğu tahmin ediliyor. Köpeklerde ise Tip 1 daha yaygındır. Diyabet hastalığı kedilerde her yaşta görülebilmekte fakat sıklıkla 7-9 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Erkek kedilerin diyabete yakalanma durumu daha sık meydana gelmektedir. Kedi cinslerinden Burma, Maine Coon, Rus mavisi ve siyam kedilerinde diyabete yatkınlık daha fazladır.

Kedilerde Diyabet Sebepleri

  • Kedinin aşırı kilolu olması
  • Genetik faktörler
  • Yaş
  • Dişi kedilerde hormonlardaki değişim

Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri

Kedilerde diyabet belirtilerinde çoğunlukla görülen 4 ana unsur vardır. Aşırı idrar, aşırı susama, iştahsızlık ve kilo kaybı. Kedilerin kumlarındaki idrar öbeklerinin büyük olması, sürekli kum değiştirme durumu ve kedinizin zayıflaması başlıca görülen belirtilerdendir. Kedinizde şeker hastalığı olup ilerlemişse farklı belirtiler de meydana gelebilmektedir.  Kedinizin arka ayakları güçsüzleşir bununla birlikte kedinizin duruşu değişebilir ve  parmak uçlarına basmak yerine topuklarına basma durumu gözlenebilir.

Kedilerde Şeker Hastalığı Tedavisi

Eğer kedinizde diyabet hastalığı varsa diyet yapması gerekmektedir. Kuru mama yerine yaş mama şeker hastalığı olan kedilerde sıkça başvurulan yöntemlerdendir ayrıca kedinize düşük karbonhidratlı ve yüksek protein içeren yiyecekler verilmelidir.  Kediniz için en uygun diyeti veteriner hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.

Son yıllarda yapılan çalışmalarla uzun süreli olarak insülin tedavisi uygulanan kedilerde etkili sonuçlar alınmıştır.  Birçok vakada diyabet tamamen ortadan kalkmıştır. Kediniz için insülin kendiniz ya da veteriner hekiminizce hazırlanabilir. İnsülin hastası kediler için düzenli aralıklarla insülin değerlerine bakılmalı ve verilecek dozaj buna göre ayarlanmalıdır.

Kedinizin glikoz seviyesini evinizde kendiniz de ölçebilirsiniz. Uzun süreli diyabet tedavisinde bu tür cihazlar önemli bir katkı sağlamakta. Kanı kedinizin kulağının arkasından alıp sonrasında  gün içerisinde glikoz değerini öğrenebilirsiniz.

Kedilerin Yememesi Gereken Besinler Nelerdir? Adlı yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: