2 Nisan 2020

Kedilerde Titreme Neden Olur?

Kedilerde titreme probleminin sebepleri

İnsanlar gibi kedilerde de titreme görülebilir fakat kedinin üşümediği zamanlarda titreme durumunun gözlenmesi ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Kediler herhangi bir davranışı rastgele yapmaz. Yani her bir davranışlarının sebebi vardır. Bu nedenle zaman zaman kedinizi gözlemlemeniz öneririz. Kedilerde istemsiz olarak meydana gelen titreme normal olarak karşılanmaz. Özellikle kış mevsiminde titreme gözüküyorsa bunun nedenini ve akabinde çözümünü bulmak kolaydır. Fakat kedilerde üşütmenin dışında meydana gelen titremenin altında yatan sebepleri başka olabilir.

Hipoglisemi

Kedilerde kan şekerinin düşüşüne bağlı olarak gerçekleşen hipoglisemi titremenin sebeplerinden biri olabilir. Bu hastalığın belirtileri insanlardakine benzer şekildedir. Kedinin uzun süre boyunca yemek yemediği durumlarda meydana gelmektedir. Kabızlık, kusma, ishal gibi nedenlerden dolayı iştahsız olup yemek yememesinden kaynaklı olabilir. Eğer kedinizin mamasını değiştirdiyseniz veya başka bir sebepten dolayı yemek yemiyorsa bu durumu çözmek için altında yatan sebepleri bulmalı ya da kedinizi veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederiz.

Kedilerde Titreme Sebebi Hipertermi Olabilir

Kedilerde hipertermi vücut sıcaklığının aşırı derecede yükselmesi durumudur. Kedilerin vücut sıcaklığı 41 derece olduğunda hipertermi durumu meydana gelir. Bu durumda kedilerde titreme durumu oluşabilir. Eğer kedinizin ateşi olduğunu düşünüyorsanız poposundan ateşini ölçüp 39 derecenin üzerinde çıktıysa vakit kaybetmeden kedinizi bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir.

Kedilerde Hipotermi

Kedilerde vücut ısısının aşırı derecede yükselmesi durumunun tam tersi olan hipotermi durumunda kedilerde titreme meydana gelebilmektedir. Hipotermi ölümle de sonuçlanabilir. Özellikle yavru ve yaşlı kedilerin vücut ısılarının dengeli olarak korunması yetişkin diğer kedilere göre daha zordur. Yaşlı ve yavru kedilerin vücutları bu tür problemlere karşı daha savunmasızdır.

Kedilerde Acı

Kedinizin herhangi bir problemden dolayı acı çektiğini düşünüyorsanız veteriner hekime götürmenizde fayda var. Herhangi bir ağrı ya da acı durumu kedinizde titreme sorununun görülmesine sebep olabilir.

Kedilerde Titreme Sebebi Stres Olabilir

Kedinizin stresli ya da aşırı derecede endişeli durumda olması ani sinir boşalması durumuna sebep olabilir bu da kedinizde titreme sorununun oluşmasına neden olabilir. Kedinizin stres altında olmasının nedenini biliyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Kedilerde strese sebep olabilen durumlara bakacak olursak eve yeni bir kedinin gelmesi, mevsim geçişleri, başka bir eve taşınmanız, kedi mamasında yaptığınız değişiklikler ya da evin içinde yaptığınız değişiklikler kedinizde stres probleminin meydana gelmesine neden olabilir.

Sonuç olarak kedinizi zaman zaman gözlemlemeli ve kedinizde herhangi bir titreme gördüğünüzde çözümünü bulmanız gerekmektedir.

Kedilerde Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir? adlı yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: