2 Nisan 2020

Kedilerde Bıyığın Önemi

Kedilerde Bıyığın Önemi

Kedilerde bıyıklar duyu organı görevi görmektedir. Çevreleri üzerinde keskin ölçümler yapmalarına olanak sağlar. Kedi bıyıklarına duyu kılı denilmektedir. Bu kıllar sadece burunda değil hem göz çevresi, çene ve hem de ön patilerinin arkasında bulunur. Bunlara duyu kılı denilmesinin sebebi duyuyu bağlı olduğu sinir hücrelerinden almasındandır. Peki nedir Kedilerde Bıyığın Önemi?

Kedilerin bıyıkları ortamdan bilgi almasına olanak sağlar. Bu sebeple bıyıkları kesilmiş olan kedide psikolojik sorunlar görülebilir.

Kedilerde Bıyığın Önemi

Kedilerin Bıyıkları Çok Hassastır

Bıyıkların etrafındaki alanda sinir hücreleri ve kan yoğun halde bulunur. Bu durum kedi bıyıklarının hassas olmasının nedenidir hatta o kadar hassastır ki hava akımının yönünün değiştiğini dahi algılamaktadırlar. Bu sebeple kedinizin bıyığıyla oynamanız durumunda kedinizin canı yanabilir.

Kedi Bıyıkları Sadece Burunda Bulunmaz

Kedilerin 8 – 12 bıyığının yanında burunlarının her iki tarafında da bıyık bulunur.

Bıyıklar Kedinizin Nereye Sığıp Sığamayacağını Gösterir

Kedilerdeki bıyıklar genellikle kedinizin genişliği ölçüsündedir. Bu durum sayesinde kediniz dar bir delikten geçip geçemeyeceğini bıyıkları sayesinde anlayabilir.

Bıyıklar Kedinizin Avının Yerini Bulmasını Sağlar

Kediler uzağı çok iyi görebilseler de yakını çok iyi göremezler. Bu sebeple kediler yakındaki nesneleri bıyıklarıyla algılayabilirler.

Kedi Bıyığı Duygusal İşaretçilerdir

Kedinizin bıyığının pozisyonu onun psikolojisini de gösterir. Kedinizin bıyıkları aşağıya doğru sarkıyorsa bu durum sakin olduğunu gösterir. Bıyıklar ileriye doğru kalkmış bir durumdaysa bu onun alarm durumunda ya da heyecanlı olduğunu gösterir.

Kedinizin Bıyığını Asla Kesmeyin

Kedinizde bıyık dökülmesi meydana gelebilir fakat siz asla kedinizin bıyığını kesmeyin. Kedinizin bıyığının kesilmesi halinde kedinizde denge problemleri gözlenebilir. Önemli sinyaller alamayacağı için yön durumunu bilemeyebilir.

”Kedilerde Titreme Neden Olur? Kedim Titriyor Ne Yapmalıyım?”Adlı yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: