2 Nisan 2020

Kediler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kediler Hakkında Yanlışlar

Çoğu henüz yavruyken ailemize katılan kedi dostlarımız hakkında neler biliyoruz? Kediler hakkında bildiklerimiz doğru mu, yoksa kediler hakkında doğru bilinen yanlışlar mı? Kediler baş tacımız, evlerimizin bir numaralı fertleri ama onları yeterince iyi tanıyor muyuz? İşte kediler hakkında doğru bilinen yanlışlar;

Yanlış: Kedilerinin göz kırpması “Seni Seviyorum” demektir

Bir yırtıcı hayvan olarak kedilerin uzun süre göz kırpması, aslında çok önemli bir kedi hareketidir ama seni seviyorum demek değildir. Kediler bunu yaptıklarında, özellikle size doğru bakarken gözlerini uzun süreli kapadıklarında bu size güven duydukları anlamına gelir. Bu hareket yırtıcı alemde de; karşılarına çıkan avcıya aynı şekilde gözlerini kapatıp, “devam et, beni öldürmeyeceğine güveniyorum” demelerinin bir yoludur.

Yanlış: Kediler yalnız kalmayı sever

En çok bilinen yanlışlardan biri, kedilerin yalnız kalmayı istedikleridir. Oysa kedilerin de tıpkı köpek dostlarımız gibi bizim ilgimize ve oyunlara ihtiyacı vardır. Kedi besliyorsanız bu ona sadece yemek verip, tuvaletini temizlemek anlamına gelmiyor.

Yanlış: Kediler hep dört ayak üzerine düşer

Sanılanın aksine kedi dostlarımız her zaman dört ayaklarının üzerine düşmez. Özellikle yüksek bir yerden düşmeleri, ölüme sebebiyet verecek ciddi sonuçlar doğurabilir. Siz siz olun, kedim düşse de bir şey olmaz demeyin, pencereler için önleminizi alın.

Yanlış: Kedilere süt vermeliyiz

Doğadaki kedilerin anne sütünden kesilmelerinin ardından süte ihtiyaçları olmaz. Zaten bizim onlara verdiğimiz sütlerde yüksek miktarda laktoz bulunuyor. Yavru döneminin ardından kediler laktozu sindirmelerini sağlayan laktaz enzimini üretmeyi durduruyorlar, dolayısıyla normal inek sütü onlar için bir tehdit haline geliyor.

Kediler Hakkında Yanlışlar

Yanlış: Kediler hep saklanır

Evet kediler saklanmayı severler, evin en akla hayale gelmeyecek yerlerinden çıkar, yüreğimizi hoplatırlar. Ancak bir kedinin sürekli bu davranışı sergilemesi fiziksel ve ruhsal sağlığı ile ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi olabilir.

Yanlış: Kediler balığı kılçığıyla, tavuğu kemiği ile yiyebilirler

Köpeklere olduğu gibi kedilere de kemiği ile tavuk vermek oldukça sakıncalıdır. Kemiklerin sivri uçları ciddi yaralanmalara yol açabilir. Her kedi balığın kılçığını da yutamaz, ayrıca sürekli çiğ balık tüketmek B1 vitamini yıkımına sebep olur.

Yanlış: Kediler hep tüy döker

Kediler mevsimsel olarak tüy dökerler, her kedi her zaman tüy dökmez. Özellikle mevsim geçişlerinde yoğun bir tüy dökmesi olabilir, ancak bu durum sürekli ise bir hastalık belirtisi de olabilir. Takip etmekte fayda var.

Yanlış: Kediler karanlıkta iyi görür

Hayır kediler karanlıkta daha iyi görmezler. Sadece gözleri insana oranla karanlığa daha kolay adapte olur.

Yanlış: Kedim tuvaletini halıya yapmış yine bana kızdı herhalde

Evet bazen kızdıklarında bunu yapıyor olabilirler, ancak her zaman size kızdıkları anlamına gelmez. Kediler tuvaletlerini sürekli kendi kum kaplarının dışına yapıyorsa idrar yoluyla, iç parazitle ilgili olabilir. Ya da kumunu beğenmemiştir, doğru dokulu ve kokulu kumu bulana kadar değiştirin.

1 thought on “Kediler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: