2 Nisan 2020

Kedi Tüyleri Zararlı Mıdır? Toksoplazmozis Nedir?

kedi tüyleri zararlı mıdır Kedi parazitlerinden korunmak için ne yapmalı

Evet kedi tüyleri zararlıdır. Fakat bakımı yapılmamış, bakteri barındırabilen, aşıları tam yapılmamış ve çiğ et yiyen yani kısaca parazitle temas etmiş tüylerine parazit bulaştırmış kedilerin tüyleri zararlıdır. Peki kedi tüyleri zararlı ise kedinizin bu paraziti kapmaması için neler yapmak gerekir? Toksoplazmozis nedir? Parazitlerin bulaşmaması için neler yapmak gerekir?

Bu gibi durumlar taşıyan kedilerle temas eden insanlar 24 saat içerisinde solunum yoluyla veya ağızdan temas ederse hastalık paraziti kapabilirler.

Kedi Tüyleri Zararlı Mı? Kediler Parazitleri Nereden Alırlar?

Örneğin fare yiyen bir kedide önceden bağışıklığı yoksa ‘toksoplazmozis’ adlı parazit vücuduna yerleşmiş olur. Ortalama 15 günde parazit çoğalır ve sonrasında ise dışkı ile dışarı atılır.

Enfekte olan kedideki parazitlerin atılması yaklaşık 20 gün sürebilmektedir.

Eğer kedinizin dışarı ile teması bulunmuyor ve çiğ et ile beslemiyorsanız bununla birlikte avlanma ihtimali yoksa toksoplazma hastalığını kapma ihtimali de yoktur.

Toksoplazmozis Nedir?

Dünyada en çok görülen hastalıklar arasında yer alan toksoplazmozis sıklıkla bulaşıcıdır. Bu hastalığın oldukça zararlı bir hastalık olduğu bilinmektedir. Öyle ki hamilelerde düşüğe bile sebep olabilmektedir. Hamile kadınların olduğu yerde kedi ve köpeklerin anneden uzak tutulması gerekmektedir. Bunun nedeni, kedinin anne için zararlı olma durumu söz konusu olduğu içindir.

Toksoplazmozis ilk defa 1908 yılında görülmüştür. Bu parazitler evcil hayvan dışkısı ile ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir hastalıktır.

Toksoplazmozis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Antibiyotik yoluyla tedavi edilebilen bu hastalığın bulaşmasından önce bazı tedbirler alabilirsiniz.

Virüsün bulaşmaması için yapmanız gereken tedbirler:

  • Toprak işlerinde uğraşan biriyseniz işlerinizi yaparken mutlaka eldiven kullanmanız gerekmektedir.
  • Kedinin dışkısını temizleme sırasında mutlaka eldiven kullanın bunun dışında elinize bulaşırsa elinizi güzelce yıkayın.
  • Çiğ ya da az pişmiş etleri tüketmeyin.
  • Çiğ et kesilen tahtaları iyice dezenfekte etmeden başka bir şey kesmeyin.
  • Çiğ sebze ve meyveleri iyice yıkamadan yemeyin.

Kedilerin Tüy Dökmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Kedi ve köpeklerin aşırı tüy dökmesi özellikle mevsim geçişlerinde sıkça görülen bir durumdur. Kedi ve köpeğinizin aşırı tüy dökmesinden şikayetçi iseniz evcil hayvanınızda herhangi bir sağlık problemi var mı yok mu kontrol ettirmelisiniz. Herhangi bir problem olmadığı görülürse deri ve tüy sağlığı açısından vitamin desteği sağlayarak tüy dökme sorununun azalmasını sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanınızın tüylerinin kesilmesi ile de soruna çözüm bulabilirsiniz. Veteriner hekiminize ayrıntılı bilgiler için danışabilirsiniz.

”Kedilerin Yememesi Gereken Besinler Nelerdir?” –> TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: