2 Nisan 2020

Japon Balığı Bakımı ve Özellikleri

japon balığı bakımı ve özellikleri

Japon balığı, bakımı kolay olan balık türlerindendir. Isı değişimi ve sudaki oksijen değişikliğine karşı dayanıklı olmalarıyla bilinir. Yaşaması için uygun su sıcaklığı 18-24 derecedir. Bu sıcaklık derecesinde hastalanma olasılıkları düşüktür. Japon balığına uygun yemlerin içeriğinde protein dışında karbonhidrat da bulunmaktadır.

Japon Balıklarının bağırsak yapıları nedeniyle diğer balık türlerine nazaran akvaryuma atılan yemlerin hepsini tüketmeye meyillidir. Bu sebeple haftada bir gün olmak üzere yem verilmemesi önerilmektedir.

Japon balıkları yumurtlayarak ürerler ve 5-6 gün içinde yumurtaları açılmaya başlar. Japon balıklarını beslerken başka cinslerin aynı akvaryumda bulundurulmaması önerilmektedir.

Japon Balığı Kökeni

Ülkemizde japon balığı olarak bilinen bu balığın başka ülkelerdeki adı altın balık anlamına gelen “gold fish”tir. Bu balığın tarihi Çin kaynaklarına bakılırsa M.S.2 yy’ a dayanmaktadır. Japon balığının tarihine baktığımızda en eski balık türleri arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Japon Balığı Fiziksel Özellikleri

Japon balıkları parlak pulları olan iri gözlü canlılardır. Tatlı suda yaşarlar ve pelet yemlerin yanında küçük granül yemlerle beslenmektedirler.

Turuncu renk japon balıkları daha uzun yaşamaları sebebiyle ve adaptasyon bakımından ortama rahat uyum sağlamaları nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Japon balıklarında cinsiyet tespiti genellikle gövde, karın ve kuyruk kısımlarına bakılarak yapılmaktadır.

Erkek japon balıklarının kuyrukları dişiye göre daha uzundur.

Japon balıkları Ömrü Ne Kadar?

Uygun gıdalar verilip, suları temiz tutulursa ve bunun yanında 1-2 saat güneş alırlarsa 5-7 yıl arası yaşayabilmektedirler.

Japon Balığının Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Japon balığınızın uzun süre yaşamasını arzu ediyorsanız akvaryum şartlarına dikkat etmeniz gerekir. Akvaryumdaki su miktarı için 10 litre uygundur.

Japon balıklarının dışkılaması çok fazla olduğundan akvaryumda çift filtre kullanmanız daha iyi olacaktır. Biri içerideki suyu temizlemesi için mekanik filtre, diğeri ise temiz suyu devir daim yapabilmesi için şelale tarzındaki filtredir.

Akvaryumda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise akvaryumun suyu temizlenirken suyun tamamı değil %20 si boşaltılarak temizlenmelidir.

Japon Balıklarının sağlığı açısından fanus akvaryumları tercih etmeyiniz. Akvaryumun içerisine kökleri sağlam iri yapraklı süs bitkileri koyabilirsiniz. Bu bitkiler suyun temizliğine de yardımcı olmaktadır. Çabuk yıpranan ve balıkların yiyebileceği tarzdaki bitkileri tercih etmeyiniz.

Japon Balığı Nasıl Beslenmelidir?

Granül ve pelet türünde yemlerle beslenmesi doğru tercih olacaktır. Küçük ırk japon balıklarında granül yemi kullanmak istiyorsanız balık başına 3’er adet olmak üzere 3 adet sabah 3 adet akşam olmak üzere verebilirsiniz.

Pelet yemle beslemek istiyorsanız sabah 1 adet, akşam 1 adet verebilirsiniz.

Japon Balığı Hangi Tür Balıklarla Yaşayabilir?

Japon balıklarını başka balıklarla aynı ortama bırakmak doğru değildir. Japon balıkları sadece kendi türleriyle yaşamalıdır. Japon balıkları kendisinden küçük ya da büyük balıklarla yaşadıklarında problem oluşturabilmektedir. Japon balıklarının diğer küçük balıkları yememesi için dikkat edilmelidir. Aynı şekilde büyük balıkların da Japon balıklarına zarar verebilme olasılığı nedeniyle aynı akvaryumda bakılmamaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: