2 Nisan 2020

Hamilelikte Evcil Hayvan Bakımı Tehlikeli mi?

Hamilesiniz! Hayatta bunun kadar heyecan verici pek az şey olabilir. Ailenize yeni bir birey katılacak ve ailede hali hazırda bir evcil hayvan dostunuz var. Peki hamilelikte evcil hayvan bakımı tehlikeli mi, ne yapacaksınız, nelere dikkat etmelisiniz? Hamilelikte evcil hayvan bakımı konusundan vazgeçmeniz için hiçbir sebep yok, sadece biraz daha dikkatli olarak size ve bebeğinize bir zarar gelmeden bu süreci atlatabilir ve bebeğiniz eve geldiğinde evcil hayvanınızın buna hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Peki ama nasıl? Gelin hamilelikte evcil hayvan bakımında dikkat etmemiz gereken durumlara bakalım..

Köpekler

Genel olarak köpekler, hamileler ve yeni doğan bebekler için bir tehlike arz etmezler. Eğer köpeğiniz sağlıklı ise ve aşıları da tamamsa hamilelik dönemini gayet normal ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Elbette bu durum çevrenizdeki köpeklerin durumuna da bağlı. Çok büyük köpekler, eğitimsiz köpekler, arkadaş canlısı olmayan köpekler herkes için olduğu gibi anne adayları ve bebekler için de risk taşıyabilir.

 • Köpeğinizin veteriner kontrolünden düzenli olarak geçtiğinden ve aşılarının yapıldığından emin olun.
 • Hamilelik döneminde alerji geliştirebilirsiniz, doktorunuza danışın.
 • Arkadaş canlısı olsalar bile büyük cüsseli köpeklerin etrafındayken dikkatli olun. Büyük köpekler, atlayıp zıplayabilir, sizi yere düşürebilir, istemeseler de karnınızı tekmeleyebilir, size ve bebeğe zarar verebilirler.
 • Köpeğiniz eğitimli değilse mutlaka bir eğitim almasını sağlayın ve bu profesyonel ellerden olsun.
 • Köpeğinizdeki davranış değişikliklerine dikkat edin. Bazı köpekler kıskanç veya fazla koruyucu olabilir. Yeni bir bebeğe gösterilen ilgiyi kıskanabilirler.
 • Kendinizi, ailenizi ve köpeğinizi kene ısırıklarından koruyun. Dolayısıyla köpeğinizi dışarı çıkardığınızda çok dikkatli olun.

Hamilelikte evcil hayvan bakımı

Kediler

Köpeklerde olduğu gibi kedilerin de hamilelik boyunca sizinle olması güvenlidir. Tabii yine ısırıklara, çiziklere ve kenelere dikkat etmek gerekiyor. Kedilerde ekstra olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise dışkıları. Kedi dışkıları toksoplazma dediğimiz parazitleri içerebilir ve dışkıya dokunmak onu vücudunuza davet eder.

Toksoplazma ne kadar yaygın görülen bir enfeksiyon olsa da, hamilelikte bu sorunu yaşamak ve bu durumun bebeğinizi etkilemesi oldukça nadir görülür. Hali hazırda bir kediniz varsa çoktan bu parazite maruz kalmış ve bağışıklık kazanmışsınızdır ve bir kere bu oldu mu, bir daha olmaz. Ancak ev kedilerinde genellikle parazit olmaz. Dolayısıyla kediniz dışarı çıkar ve sokaktaki kedilerle ve onların dışkıları ile temas ederse paraziti kapar ve eve getirir.

 • Ellerinizi sık sık yıkayın.
 • Mümkünse kedinizin tuvaletini bir başkası temizlesin. Mecbursanız eldiven kullanın. 
 • Dışarıdayken kedilerin tuvaletlerini yapmış olabileceği yerler ile temas etmemeye çalışın.
 • Kedinizin tuvaletini hemen her gün temizlemeye çalışın. Toksoplazmanın bulaşıcı hale gelmesi bir ile beş gün sürer, bu yüzden bir tehlike haline gelmeden hemen önce kedi dışkısından kurtulun.
 • Kedinizi mümkünse dışarı çıkarmayın, başka kedilerle temas etmesine izin vermeyin.
 • Düzenli veteriner kontrollerinin ve aşılarının yapıldığından emin olun. 
 • Siz de ayrıca parazite karşı kendi doktorunuza kontrollerinizi yaptırın.
 • Hamilelik döneminde alerji geliştirebilirsiniz, doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: