2 Nisan 2020

Çöpçü Balığı Bakımı ve Özellikleri

çöpcü balığı bakımı ve özellikleri

Çöpçü balığı doğada nehir kıyılarında, küçük su birikintilerinde ve derelerde yaşayan canlılar arasındadır. Boyları 25 mm’den 12 cm’ye kadar uzanmaktadır. Güney Amerika’ya özgü olan bu balık türü, suyun dip kısımlarında, sürüler halinde yaşar.

Çöpçü balığı beslemek istiyorsanız en az 3 tane almanızı öneriyoruz.

Çöpçü balıkları kurtçuklar, larvalar, bitkiler ve böceklerle beslenir. Akvaryumda beslendiğinde ise diğer türlere kolayca uyum sağlamalarıyla bilinirler.

Çöpçü balıklarının ömrü 20 sene kadar olabilmektedir. Değişik sularda( nötr, asidik ve kısmen alkali sular) yaşam sürebilirler. Çöpçü balıkları gündüzleri aktif olmalarıyla da bilinir.

Çöpçü Balığının Özellikleri

Balık besleyen birçok kişi bu balıkların akvaryuma ne kadar çok fayda sağlayabileceğinin farkında değildir. Eğer akvaryumunuza yeni balık türleri eklemek istiyorsanız çöpçü balığını eklemeyi düşünmelisiniz. Bunun nedeni ise hem güzel görünümü hem de akvaryum ekosistemine sağladığı faydalardır.

Çöpçü balıkları akvaryumun dibine çöken yemleri yiyerek beslenmektedir. Bu sebeple balıklarca tüketilmeyen yemlerin suyu kirletmesinin de önüne geçilmiş olur.

Çöpçü balığı diğer balıklarla uyumlu, bakımı kolay ve farklı sularda kolayca yaşayabilen balık türlerindendir.

Çöpçü Balığının Beslenmesi

Hem otçul hem etçil beslenme tarzı bulunan çöpçü balıkları çoğu zaman dipten beslenmektedirler. Çöpçü balıklarının dibe batan pelet ve tablet yemlerle beslenmesi gereklidir. Su piresi, artemia, kan kurdu ve benzeri yemler verilerek besinlerinde çeşitlilik sağlanabilir.

Pul yemler verilecekse hızlı yüzen akvaryum balıkları tarafından yemlerin, çöpçü balığına ulaşmadan yenilmediğinden emin olunmalıdır.

Çöpçü balıkları dipten beslendikleri için diğer balıkların yumurtalarını ve yavrularını da yiyebileceğini unutmayınız.

Çöpçü Balığı için Akvaryum Seçimi

Suyun pH seviyesinin 6.0 ile 7.6 aralığında ve su sıcaklığının 24 – 28 derece aralığında olması idealdir.

Sudaki dikkat etmeniz gereken önemli bir konu nitrat seviyesidir. Sudaki nitrat seviyesi yükseldikçe balığın enfeksiyona yakalanma riski de artmaktadır.

Herhangi bir türden çöpçü balığını akvaryumunuzda barındırıyorsanız taban filtresi kullanmamanız gerekmektedir. Taban malzemesinin temiz olması da önemlidir. Çöpçü balığı tabandan beslendiği için keskin köşeli dekorlardan sakınılmalıdır.

Yumuşak taban malzemesi kullanımı ve rahat yüzmeleri için açık alanlar oluşturulması bu tür balıkları mutlu edecektir.

Çöpçü balıkları ara sıra su yüzeyine çıkarak doğrudan havayı atmosferden alırlar. Bunu sık sık tekrarlıyorsa akvaryumun suyunda sıkıntıların olduğuna işaret olabilir.

Çöpçü Balığı ile Uyumlu Balıklar

Çöpçü balığı karma akvaryumlar için uygun bir yapıya sahiptir. Diğer tür balıklarla anlaşabilir. Lepistes, neon tetra balığı, moli balığı, melek balığı vb. balık türleriyle uyum sağlayabilir. Kendi cinsinden olan balıklarla da rahat uyum gösterir.

Çöpçü balıklarının büyük ve agresif balıklarla aynı akvaryumda bulundurulmaması gerekir. Örnek olarak astronot balığı verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: