2 Nisan 2020

Beta Balığı Bakımı ve Özellikleri

beta balığı bakımı

Beta balığı, tür olarak labirent balıklarındandır. Doğal yaşam alanı Asya’dır. Boyları 4-6 cm uzunluğundadır.

Beta balığının en önemli özellikleri arasında suyun içerisinde oksijen bittiği zaman suyun yüzünden oksijen almaya devam edebilmeleri yer alır.

Çok agresif bir yapıları vardır. Bu sebeple aynı cinslerinin bir araya getirilmemeleri gerekir. Nedeni ise bir araya geldiklerinde ikisinden birinin yaşamı son bulabilir.

Beta Balığı Türleri

Ülkemizde sıkça tercih edilen türleri şunlardır:

  • Betta Crown Tail
  • Betta Rutilans
  • Betta Splendes
  • Betta Dimidiata

Beta Balığının Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Beta balığı beslemeden önce akvaryum seçimini iyi yapmanız gerekmektedir. Balığınızı almadan önce akvaryumun kurulması gerekir hatta 1 ay önceden alınıp kurulması tavsiye edilmektedir. Herhangi bir su değişimi gerekli mi kontrol edilmesi açısından önceden kurulu olması tavsiye edilmektedir.

Beta balıklarının labirentli balık türü olması sebebiyle onları fanusta beslemek yerine akvaryumu tercih etmeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Bu narin balıkların sağlıklı yaşam sürmeleri açısından en az 35 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekmektedir. Beta balıkları narin oldukları için ayda bir yapacağınız su değişikliğinde suyun oda sıcaklığında önceden bekletilmesi gerekmektedir. Eğer soğuk bir suyla su değişimi yapılırsa beyaz benek hastalığına yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Bu hastalık için önlemler alınmaz ise sonucunda balığınızı kaybedebilirsiniz.

Beta Balığı Beslenmesi

Beta balığı beslenirken düzenli olarak günde 1 veya 2 defa yemlerinin verilmesi gerekmektedir. Onların özelliklerine uygun olarak granüllü ya da pul yemleri kullanmanız sağlıkları açısından daha yararlı olacaktır. Canlı yemlerin verilmesi betaların renk canlılığı ve güzelliği açısından tavsiye edilmektedir.

Beta Balıkları Hangi Balıklarla Birlikte Yaşayabilir?

Erkek beta balıklarının bir arada yaşaması hayati tehlike oluşturabilmektedir. Dişi türde olanlarda durum farklıdır. Dişi türleri başka türden balıklarla yaşamakta sorun çıkarmazlar. Örneğin neon tetra türü balıklarla yaşaması onların uyum sağlaması açısından yerinde bir tercih olacaktır. Kalabalık bir akvaryum kuracaksanız vatoz balığı, çöpçü balığı, neon tetralar 3-4 tane dişi beta türü balıkla birlikte yaşayabilmektedirler.

Beta Balığının İlginç Yönleri

Beta balıkları çok yüksek noktalara zıplayabilmektedir, bu nedenle akvaryum suyunun tamamen dolu olmaması gerekir.

Meraklı hayvanlardır, akvaryuma yaklaşan biri olduğunda hemen o kişiye yönelirler. Akvaryum suyundaki değişikliği fark ettiklerinde hemen yanına gidip inceleme yaparlar.

Dayanıklıdırlar. Hastalıkları başka balık türlerine göre daha kolay atlatabilirler.

Renkleri ışık altında farklılık gösterir. Farklı ışıklar altında parlaklıklarının arttığını görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: